Kuchyňské potřeby

Kuchyňské potřeby dělíme na nádobí, další potřeby a náčiní pro domácnost a nožířské zboží.

Nádobí plechové smaltované

Hrnec - nádobí

Plechové smaltované nádobí se vyrábí lisováním hlubokotažného plechu, přitlačováním plechu na model z tvrdého dřeva (konvice, džbány) nebo ohýbáním a svářením (vědra). Ucha a rukojeti se přivařují. Následné smaltování probíhá tak, že se smalt (směs živice, křemene, sody, barexu, okysličovadla a barvící kysličníky kovů) nanáší na připravený výrobek, a to máčením, poléváním nebo postřikováním. Smaltování probíhá ve dvou vrstvách, jedné základní krycí, pak se výrobek vypálí v peci, následně se nanese druhá vrstva (dekorování) a výrobek se opět podruhé vypálí.

Smaltovanému nádobí se musí věnovat řádná péče při balení. Používají se lepenkové krabice, případně obaly z PVC. Smaltované nádobí je potřeba skladovat v suchých prostorech.

Druhy smaltovaného nádobí (podle tloušťky použitého plechu a provedení)

  • Nádobí komerční (0,35 - 1 mm)
  • Nádobí polotěžké (0,35 - 0,8 mm)
  • Nádobí těžké (1,25 - 1,5 mm)
  • Nádobí zvlášť těžké (2 - 3 mm)
  1. Komerční - vyráběné ve stejných tvarech a velikostech
    • doplňky k základním druhům smaltovaných výrobků používaných v kuchyních
    • kuchyňské hrnky 0,25 a 0,50 l
    • čajníky, zadělávací mísy, mísy na zeleninu (dekor, páska na okraji), hotelové konve, dřezy (dvě ucha), vědra, umývadla, nočníky
  2. Polotěžké - z plechu střední tloušťky (z nerezavějící oceli, bez obruby)
    • hrnce (16 – 24 cm)
    • rendlíky (12 – 26 cm) + poklice
    • soupravy + čajník a pánev
    • pekáče, pánve, lívanečníky, kávovary (džezvy)
  3. Těžké - použité tlustší plechy výhradně s krčkem a obrubou z nerezu. Toto nádobí má válcovitý nebo baňatý tvar. Použit je smalt v různých barvách, s dekorem i bez něj (ombré). Ucha mohou být kovová, případně z plastu.
    • SFINX s různými obchodními názvy
    • hrnce, rendlíky, pekáče a poklice, čajníky, pánve
    • kompletní sady - výbavy - balení v lepenkových krabicích
  4. Zvlášť těžké
    • BELIS – STABIL - využití vlastností litiny (tepelná vodivost) v kombinaci se smaltovaným plechem. Smalt se nanáší stříkáním a proto má drsnější povrch. Vnitřek nádobí je kobaltově modrý, ucha kovová, většinou tvarované dřevěné rukojeti.
    • rendlíky, pánve, pekáče, čtyřdůlkové lívanečníky …
    • Ekonom nádobí - dno z plechu 1,5 cm

Nádobí hliníkové

Výhodou hliníkového nádobí je jeho hmotnost - je až 3x lehčí než nádobí smaltované. Má také vyšší tepelnou vodivost, je lesklé, odolné proti korozi a méně se na něm připalují potraviny. Nevýhodou je, že na hliníkové nádobí působí soli a ty vytvářejí šedý povlak. Z hliníkové nádobí se také uvolňuje hliník.

Hliníkové nádobí se vyrábí podobně jako smaltované, také z plechu tloušťky 1 - 3 mm. Jde většinou o kašičkovary, mlékovary, pánve, lívanečníky, také hrnce a turistické nádobí (ešus) apod.

Nádobí z nerezavějící oceli

Vyrábí se opět lisováním s následným leštěním (uvnitř matově na povrchu zrcadlově). Výhodou takového nádobí je jeho odolnost proti korozi, téměř neomezená trvanlivost, pěkný vzhled a minimální náročnost na údržbu. Je také plně hygienické, narozdíl třeba od nádobí hliníkového.

Nádobí a nádoby pozinkované a pocínované

Povlak (zinek, cín) u tohoto nádobí chrání výrobky před korozí. Vyrábí se lisováním s následným pozinkováním nebo pocínováním v lázni. Do sortimentu patří kropící konve, pařáky na brambory, hrnce na prádlo, na zavařování, a vědra.

Pocínované výrobky mají pěkný vzhled podobný nádobí z nerezavějící oceli.

Nádobí z lakovaného plechu

Jde většinou o termonádoby určené k přenášení jídel a dále k přenášení většího množství nápojů. Toto nádobí se používá v závodních a školních jídelnách.

Nářadí a náčiní pro domácnost - výrobky z plechu

  • Výrobky z bílého plechu - vyrábí se lisováním, jejich povrch je chemicky odolný, trvanlivý a hygienický. Jde o cedníky, struhadla (na zeleninu, brambory, křen apod.) a formy, například na dort.
  • Pocínované nářadí pro domácnost - jsou z ocelového materiálu pocínované v galvanické pokovovací lázni. Jde o lisy na brambory, obracečky, kupecké lopatky apod.
  • Plechové výrobky lakované - tyto nepřichází do styku s potravinami a barevný nátěr je ochranou proti korozi. Jde o nádoby na odpadky, lopatky na smetí a třeba také poštovní schránky.
  • Výrobky z nerezavějící oceli - v současné době rozšiřující se sortiment, jde o struhadla, pařáčky apod.
  • Výrobky z hliníku a hliníkových slitin - paličky na maso, lisy na česnek, podnosy apod.

Nářadí a náčiní pro domácnost - drátěné výrobky

Drátěné výrobky jsou buď celé z ocelového pocínovaného drátu (pro potravinářské účely) nebo kombinované s plechem a plastem. Jde o metly na sníh, cedníky, mačkadla na brambory, naběračky na knedlíky, kráječe vařených brambor, koše na smažení, pařákové vložky do hrnců, sušáky na prádlo, houbičky na mytí nádobí atd.

Kovové stolní nářadí a náčiní

Kovové stolní nářadí a náčiní neslouží k vaření ale ke stolování. Materiálem na výrobu je nerezavějící ocel, železo (vždy chromované, niklované a leštěné), mosaz, eloxovaný hliník a další.

Jde o podnosy, tácy, lopatky na dorty, kleště na pečivo a cukr, obracečky a vykrajovače ovoce (jaderníků), závěsné soupravy kuchyňského náčiní apod.

Další nářadí a náčiní pro domácnost

Mezi další nářadí a náčiní pro domácnost řadíme dřevěné výrobky, které dělíme pod druhu dřeva na tvrdé (buk, javor) a měkké (smrk, jedle, topol, lípa). Ze dřeva se vyrábí jak věci do kuchyně (vařečky, kvedlačky, paličky na maso, válečky na těsto, prkénka na maso, na zeleninu, vály na těsto, špejle, párátka…), tak i další potřeby do domácnosti (ramínka na šaty, valchy na prádlo, kolíčky na prádlo atd.)

Dalším druhem náčiní a nářadí do domácnosti jsou také ruční kuchyňské strojky (na mletí masa, lisování ovoce, na kávu a mák), různé kráječe na knedlíky, vajíčka apod., kuchyňské i osobní váhy (jednomiskové, automatické…) a další náčiní, např. sáčky na zdobení, stěrky na těsto, mašlovačky, vysavače výlevek, stěrače oken a podlah, stojánky na vánoční stromy, žebříky dvojité, zametače koberců atd.

Nožířské zboží

  • Jídelní příbory - do této skupiny patří příbory jídelní (dětské), dezertní, na ovoce, na ryby, na salát, lžíce na omáčky, lžičky na zmrzlinu, naběračky, lopatky na dorty, kleště na cukr apod.
  • Nože kapesní - skládají se z čepele (uhlíkatá, z nerezavějící oceli), střenky a pouzdra (v případě zavíracích nožů). Kapesní nože jsou pánské, lovecké i vyloženě dámské…
  • Nože kuchyňské - také z nerezavějící oceli, broušenou čepelí a mnoha druhy (středošpičaté, s klopenou špičkou a rovným ostřím, vyosené, na zeleninu, dutě broušené, pilky, špikovací, na dorty apod.)
  • Nože ostatní - do této skupiny řadíme nože řeznické (vyřezávací, vykosťovací, špalkové, kruponové), lovecké (jednodílné, vícedílné, vyskakovací), zahradnické (žabky, roubovací, očkovací, kombinované) a řemeslnické (elektrikářské, sedlářské, lesnické, zdravotnické).

Hlavní navigace
QR Code
QR Code Kuchyňské potřeby (generated for current page)